Nowy zarząd Empatii i działamy dalej!

Lipiec 5, 2013 w Empatia


Niedawno odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Empatii (tak tak, stowarzyszenia robią co jakiś czas Walne). Przez 7 godzin dyskutowaliśmy o tym jak skutecznie działać dla zwierząt, zrobiliśmy podsumowanie tego, co udało się dotychczas zrobić i ustalaliśmy czym zajmiemy się w przyszłości. W ciągu 10 lat naszego istnienia wiele się naokoło zmieniło. O weganizmie mówi się coraz więcej, ten temat przestaje dziwić. Bardzo ważną rolę w zmianie świadomości ludzi odgrywa internet: informacje są coraz łatwiej dostępne, a forma ich podania coraz bardziej atrakcyjna. Pojawiły się nowe organizacje i wiele grup nieformalnych działających dla zwierząt w różnych miastach. Środowisko prozwierzęce jest coraz silniejsze.

Po wielu latach empatycznego aktywizmu wiemy doskonale, że nie można się nauczyć efektywnego działania raz na zawsze. W zmieniających się okolicznościach wciąż trzeba szukać nowych i lepszych sposobów wpływania na zmiany przychylne zwierzętom. Dokładnie to staramy się robić. Mamy sporo powodów do satysfakcji: 5 edycji Tygodnia Weganizmu, największej tego typu imprezy w Polsce, akcja „Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć”, w której wzięło już udział prawie 400 osób z kilku miast Polski, wspaniale rozwijająca się akcja „Weganizm, spróbujesz?”, w ramach której pomagamy w dostępie do przepisów kuchni roślinnej i promujemy polskie blogi kulinarne z wegańskimi przepisami (już ponad 60 blogów!). Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać, przeciwnie. W planach są nowe akcje uliczne, serwisy internetowe, publikacje, wykłady, pokazy gotowania, projekcje filmów, panele dyskusyjne i tłumaczenia. O wszystkim będziemy was informować na bieżąco.

Stowarzyszenie Empatia

Dziękujemy za to, że jesteście z nami! Każdy gest przychylności z waszej strony daje nam siłę do dalszego działania. Pamiętajcie, że to dzięki waszej pomocy możemy istnieć. Naszym celem jest wydobyć zwierzęta z cienia, wraz z ich cierpieniem i niepotrzebną śmiercią. Chcemy podpowiedzieć jak największej liczbie ludzi, że każdy z nas współdecyduje o tym jak traktowane są zwierzęta i może odmówić wspierania przemocy wobec nich. W zwykłych ludziach, jak my wszyscy, tkwi ogromna siła. Bądźcie z nami nadal.

Walne wybrało też nowy, czteroosobowy zarząd Empatii. Dziękujemy poprzedniemu, czyli Kaśce, która była prezeską przez dwie kadencje, Gabrieli i Darkowi, za całą pracę, którą wykonali. W nowym zarządzie znaleźli się:

  • Darek Gzyra (prezes)
  • Katarzyna Biernacka
  • Magda Ulinowicz
  • Alicja Spodenkiewicz

Darek Gzyra Empatia

Darek Gzyra – jeden z założycieli Empatii. Weganin od 1999 roku. Wielokrotnie komentował kwestie relacji człowieka z innymi zwierzętami dla mediów ogólnopolskich i lokalnych. Regularnie uczestniczy w debatach publicznych, przygotowuje prelekcje i wykłady, które prezentuje w wielu miastach Polski. Jest pomysłodawcą wielu akcji Empatii. W roku 2005 był nominowany do nagrody „Serce dla zwierząt”. Jest jednym z bohaterów reportażu Uwaga! TVN „Weganie żyją dłużej”. Prywatnie jest ojcem dwójki dzieci, opiekunem kota Miluta i kotki Malutkiej, a jego pasjami są etyka i estetyka. W Empatii odpowiada również za projekty graficzne materiałów.

Katarzzyna Biernacka Empatia

Katarzyna Biernacka – weganka od 2005 roku (zawsze mówi, że trochę żałuje, że nie dłużej). W Empatii od 2006 roku. Przez ostatnie kilka lat była prezeską stowarzyszenia. Lubi kwaśne smaki, pisać i trochę czytać. Prowadzi wykłady, uczestniczy w debatach publicznych. Zawodowo i w ramach wolontariatu zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego. Na co dzień cieszy się obecnością czwórki wspaniałych, kocich podopiecznych. Bez niej Empatia nie byłaby tym, czym jest.

Magda Ulinowicz Empatia

Magda Ulinowicz – weganka od 2010 roku. W tym samym roku dołączyła do Empatii, w której ostatnio zajmowała się m.in. koordynacją Tygodnia Weganizmu. Jej pasją są języki, jest lektorką języka polskiego i francuskiego. Regularnie dla relaksu uprawia sport (joga, squash i rower), w podróży lubi robić zdjęcia, jeździć pociągiem bez przedziałów i robić wszystko po swojemu. Tonie w kserówkach. Psa już nie ma (czego nigdy nie przestanie żałować), Myśli nad adopcją kotów. Lubi gotować (jeśli tylko ma czas).

Alicja Spodenkiewicz Empatia

Alicja Spodenkiewicz – weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych, pochłania litry herbaty, prowadzi dom tymczasowy dla laboratoryjnych gryzoni. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.