Empatyczny przegląd mediów, czyli weganizm na stole wigilijnym, jako temat świątecznych rozmów i jako jeden z najpopularniejszych trendów Stolicy


Temat zwierząt i weganizmu pojawia się w mediach coraz częściej. Na tyle często, że nie nadążamy dzielić się z Wami kolejnymi linkami na profilu Empatii na Facebooku. W związku z tym co jakiś czas będziemy robili wpisy na blogu podsumowujące obecność tej tematyki w mediach. Zaczynamy!

Święta już za nami. Okazały się pretekstem, żeby pisać o bliskich nam tematach. Portal kobieta.gazeta.pl zrobił zestawienie najlepszych pytań, które można usłyszeć przy okazji świątecznych spotkań w gronie rodzinnym. W tekście Świąteczne konwersacje – gorąca ósemka największych hitów jednym z konwersacyjnych przebojów jest kwestia niejedzenia mięsa. Precyzyjniej: “wstąpienia na drogę weganizmu”, który powoduje między innymi zakwestionowanie wartości niektórych prezentów. W przyszłym roku warto namówić rodzinę na wspólne przygotowanie wegańskich potraw, bo wyglądają i smakują wyśmienicie i każdy może je zjeść. Najlepiej zrobić to korzystając z przepisów z polskich blogów kulinarnych.

Szczeciński dodatek do Gazety Wyborczej zajrzał na wigilijne stoły. I znów weganizm okazał się jednym z najważniejszych trendów. W tekście 12 szczecinian o ulubionych wigilijnych potrawach wypowiada się również Gosia ze Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! Wspomina o tym, że rybę na stole zastępuje tofu po grecku i że nie jest trudno zrobić wegański makowiec. To prawda, wegańskie ciasta są wyśmienite i wcale nie wszystkie wymagają wielkich umiejętności kulinarnych.

Portal interia.pl w dziale “praca” pisze natomiast o kobietach, które dobrowolnie rezygnują z pracy i zajmują się domem. W tekście Chcę być kurą domową jest wypowiedź Kaśki, politolożki: “Kiedy nie pracuję, to mam czas na fajne życie. Ciekawe gotowanie, przejście na weganizm, zajmowanie się fotografią”. Wegańskie gotowanie jest przyjemnością, życzymy więc wszystkim, żeby znaleźli w życiu czas na celebrowanie przygotowywania posiłków kuchni roślinnej. Dla tych, którzy mają mniej czasu lub ochoty na siedzenie w kuchni, przydałyby się wegańskie knajpy, prawda? No więc są i jest ich coraz więcej.

Znów Gazeta Wyborcza, tym razem tekst Popularniejsze niż kebab. Co jedliśmy na mieście w tym roku?. Co okazało się w Warszawie popularniejsze niż kebab? Między innymi “kuchnia wege”, co w tym przypadku oznacza po prostu kuchnię wegańską. “W 2013 klasyczny burger przestał oznaczać jedynie kawałek wołowiny, ale również kotlet z tofu, kaszy jaglanej czy ciecierzycy” – pisze Gazeta. Wspomniane są trzy wegańskie jadłodajnie: Krowarzywa, Veg Deli i W Gruncie Rzeczy.

Jakby tego było mało, wegańska kawiarnia Tel Aviv ilustruje tekst Tu się chodziło w 2013. Najpopularniejsze kulturalne miejsca, opisujący w które rejony Warszawy chodzili ludzie spragnieni pozytywnych wrażeń kulturalnych. Ulica Poznańska okazała się jednym z tych miejsc, a właśnie tam jest Tel Aviv, z między innymi pysznym hummusem!

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że wreszcie udało się zainteresować wielu ludzi empatycznym sposobem życia? Dodajcie do tego podsumowanie popularności recenzji książek, znów nasza ulubiona tematyka okazała się być na topie. Kinga Dunin w tekście Lajki 2013. Zwierzęta, feministki i bieda pisze: “Bezkonkurencyjna pierwsza pozycja (1.3k lajków) należy do dwóch książek propagujących etyczne podejście do zwierząt. Jonathan Foer, Zjadanie zwierząt, i Karen Duve, Jeść przyzwoicie. No i bardzo dobrze!

 

Zjadanie zwierząt Jonathan Safran Foer



Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż