Zakaz sprzedaży żywych ryb?


Jak podaje Rzeczpospolita, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt chce w planowanym projekcie nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt zaproponować zapis dotyczący detalicznej sprzedaży żywych ryb. Mówi się o zakazie, którego złamanie ma być traktowane jak przestępstwo zagrożone karą dwóch lat więzienia. Wyjątkiem mają być “ryby akwariowe lub ozdobne”.

Kwestia cierpienia ryb wraca jako publiczna kontrowersja co roku w grudniu. Tuż przed Świętami w wielu sklepach i na targowiskach sprzedaje się żywe karpie. Wówczas kwestią interesują się media, a różne organizacje przeprowadzają swoje akcje. Niektóre z nich polegają na namawianiu do kupowania martwych ryb. Empatia już w 2003 roku ustanowiła 20 grudnia Dniem Ryby i w ramach tej akcji zachęcamy do wyboru produktów roślinnych zamiast ryb. Nie ograniczamy się do mówienia tylko o karpiach. Zwracamy uwagę na problem wędkarstwa, a także rybołówstwa, które na masową skalę powodują cierpienie i śmierć ryb.

Zakaz detalicznej sprzedaży żywych ryb oszczędziłby wielu zwierzętom cierpień w trakcie transportu ze sklepu do domu klientów, czekania tam na śmierć, wreszcie zabijania /dobijania domowym sposobem. Niestety w tej chwili nie ma woli politycznej, żeby mówić o bardziej korzystnej dla tych zwierząt zmianie prawnej.

Jeśli wspólnie odmówimy traktowania innych zwierząt jak rzeczy, towar czy surowiec, znajdzie to swoje odzwierciedlenie w prawie. Stanie się częścią kultury.

Kształt prawa ma nierozerwalny związek ze stanem świadomości społecznej, opiniami wyborców, światopoglądem ludzi, nas wszystkich. W Polsce nie wolno zabijać psów dla mięsa (gdzie indziej na świecie robi się to rutynowo), bo wspólnie odmawiamy traktowania tych zwierząt jak produkt spożywczy. Jeśli wspólnie odmówimy traktowania innych zwierząt jak rzeczy, towar czy surowiec, znajdzie to swoje odzwierciedlenie w prawie. Stanie się częścią kultury.

Psy, koty, świnie, krowy, kury, konie, norki, króliki i ryby – wszystkie te zwierzęta według współczesnego stanu wiedzy są zdolne do odczuwania bólu i stresu. Wszystkie mają rozwinięte zdolności umysłowe i unikają zagrożeń, chcą żyć. Pamiętajmy, że poza poparciem korzystnych zmian prawnych, warto budować świat wolny od przemocy wobec zwierząt poprzez nasze codzienne wybory. Kupowanie produktów roślinnych zamiast pochodzących od zwierząt jest bardzo ważnym wyrazem szacunku wobec zwierząt.

Dzień Ryby Stowarzyszenie Empatia



Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż