Żółwie, jeże, owce czy pingwiny? Gry planszowe ze zwierzętami w roli głównej

Ostatnio na Facebooku pojawiło się sporo komentarzy na temat nowej gry planszowej adresowanej do dzieci w wieku od ośmiu lat. Jak czytamy w opisie wydawcy, „zadaniem graczy jest kupowanie i sprzedawanie krów, świń, owiec i kur na targowisku”. To nie jedyna gra dostępna na polskim rynku, której koncepcja jest oparta na przedmiotowym traktowaniu zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że są planszówki, w których zwierzęta nie zostały uprzedmiotowione, a ich wizerunek można uznać za pozytywny, nawet jeśli uproszczenie czy antropomorfizacja pozwalają poznać je tylko w ograniczonym zakresie.

W przedstawionych niżej grach [1] wcielamy się w zwierzęta, które konkurują ze sobą nawzajem. Mamy np. ścigające się żółwie, pingwiny łowiące ryby oraz jeże, które zbierają owoce w sadzie. Są to gry głównie dla dzieci, ale dorośli również mogą się przy nich dobrze bawić (z dziećmi lub bez). Jeśli będziecie grać ze swoimi pociechami, zabawa może stać się dobrym pretekstem do rozmowy na wybrane tematy dotyczące zwierząt i weganizmu (przykłady takich tematów podaję po opisach konkretnych gier). Warto podkreślić, że oprócz walorów edukacyjnych takiej rozrywki, podobnie jak w przypadku produktów spożywczych, poprzez sam zakup konkretnych gier mamy szansę pokazać, które produkty jako konsumenci aprobujemy i na które jest większy popyt.

#1 Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty

Właściwie tytuł mówi sam za siebie. Gracze wcielają się w żółwie, przy czym żaden z uczestników gry nie wie, jakiego koloru żółwie należą do przeciwników. Kiedy podczas szalonego wyścigu kilka żółwi spotka się na jednym polu, wskakują jeden na drugiego z nadzieją, że uda im się przebyć część trasy na cudzej skorupie. Kto pierwszy dotrze do grządki sałaty, wygrywa.

Liczba graczy: 2-5
Wiek: od 5 lat
Czas rozgrywki: 20 min.
Wydawca: Egmont

Przykładowe tematy do rozmowy: jak to jest z tą prędkością poruszania się żółwi i innych zwierząt? Dlaczego jedne zwierzęta poruszają się wolno, a inne szybko?

#2 Jeżyki

Gracze mają za zadanie ustawiać owoce w sadzie w taki sposób, aby móc uzbierać pełną skrzynkę szybciej niż inni. Uda się to tym jeżykom, które przejdą przez najlepsze ścieżki. Na planszy można układać obok siebie owoce w takim samym kolorze lub kształcie, a żeton ze śliwką robaczywką psuje całe zbiory. Żetony z owocami są punktowane – wymyślaj kombinacje, dzięki którym zdobędziesz najwięcej punktów!

Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 5 lat
Czas rozgrywki: 25 min.
Wydawca: Trefl

Przykładowe tematy do rozmowy: dlaczego w rzeczywistości jeż nie pogardziłby śliwką robaczywką? Co jedzą jeże i jak zdobywają pokarm? (Wiedzieliście, że z tymi jabłkami przenoszonymi na kolcach to mit?)

#3 Hej! To moja ryba

Gracze kierują stadami pingwinów walczących o jak najlepszy obiad. Cel wydaje się prosty, jednak na Twojej drodze do smakowitego szczęścia staną przebiegłe pingwiny rywali i stale kurcząca się tafla lodu. Śliska sprawa! Jakiej strategii użyjesz, by to rywale obeszli się smakiem? Będziesz spokojny i zimny jak lód? A może rzucisz się do przodu jak żarłoczny rekin?

Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 8 lat
Czas rozgrywki: 15-30 min.
Wydawca: Granna

Przykładowe tematy do rozmowy: dlaczego pingwiny muszą jeść ryby, a ludzie nie? Jakie cechy wspólne posiadają ryby, ludzie i pingwiny?

#4 Owczy pęd

Każdy gracz ma dwie owce, które przemieszcza na pastwisku za pomocą zestawu kart ruchu. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów podczas czterech faz rozgrywki. Pomóż swoim owcom znaleźć się jak najbliżej Eleganckiego Rogera oraz strzeż je przed Szalonym Bodziem, który chce je ostrzyc! W przemyślany sposób wykorzystuj umiejętności owieczek, przepędzaj stada innych graczy i zdobywaj cenne punkty. Wejdź na pastwisko i poprowadź swoje owce do zwycięstwa!

Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 10 lat
Czas rozgrywki: 45 min.
Wydawca: Egmont

Przykładowe tematy do rozmowy: co to znaczy, że zwierzęta zostały udomowione? Dlaczego owce mają sierść, ptaki pióra, a ludzie po prostu skórę? Dlaczego owce potrzebują swojej sierści, a ludzie nie potrzebują wełny?

#5 Rój

Gra logiczna, której celem jest otoczenie królowej przeciwnika. Każdy gracz ma 11 płytek przedstawiających 5 różnych owadów. Gracze wykonują ruchy na zmianę. W swojej turze mogą albo dołożyć owada do roju, albo przesunąć jedną z wcześniej zagranych płytek. Każda płytka posiada unikalny sposób poruszania (jak w szachach) naśladujący ruch przedstawionego na niej owada. Na przykład konik polny jest jedynym owadem potrafiącym przeskakiwać inne płytki. Proste reguły i ogromna ilość dostępnych kombinacji sprawiają, że Rój jest prawdziwym wyzwaniem dla graczy ceniących sobie intelektualną rozrywkę. Muszą oni wykazać się umiejętnościami strategicznego planowania, taktycznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.

Liczba graczy: 2
Wiek: od 9 lat
Czas rozgrywki: 20 min.
Wydawca: G3

Przykładowe tematy do rozmowy: jakie znasz owady? Dlaczego owady są ważne dla środowiska? Dlaczego budujemy hotele dla pszczół i innych owadów?

#6 Inspektor Sowa. Edukacyjna gra interwencyjna

Niekomercyjna gra skierowana do osób chcących w lekki i przyjemny sposób, bez czytania ustaw i stosów nudnych dokumentów, zdobyć lub sprawdzić wiedzę na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych z udziałem zwierząt. Dodatkowo gra dotyka wielu aspektów eksploatacji zwierząt w życiu codziennym i zachęca do zadawania pytań o nasz stosunek do nich. Wszystko po to, by skutecznie i efektywnie działać na rzecz potrzebujących zwierząt.

Liczba graczy: 3-4
Wiek: od 12 lat
Czas rozgrywki: 45-60 min.
Wydawca: Fundacja Czarna Owca Pana Kota

Przykładowe tematy do rozmowy: dlaczego zwierzęta zasługują na szacunek i opiekę? Jak powinniśmy reagować, kiedy zobaczymy rannego kota / jeża / gołębia itd.? Jak na co dzień możemy pomagać zwierzętom?

***

Z pewnością gier planszowych, w których zwierzęta nie są traktowane przedmiotowo, jest więcej. Zachęcam do własnych poszukiwań i dzielenia się informacjami w tym temacie.

Udanych rozgrywek!
Michał Wysocki

[1] Wybór subiektywny. Źródła zdjęć i części opisów: materiały informacyjne wydawców.

[related_posts_by_tax posts_per_page="3"]

Magda Ulinowicz

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż