Cztery książki o zwierzętach, które warto przeczytać

Wszyscy, którzy interesują się zwierzętami i naszymi relacjami z nimi i jednocześnie lubią książki, mogą czuć się ostatnimi czasy dopieszczeni. Jednocześnie zostały wydane aż cztery tytuły, które naprawdę warto kupić lub przynajmniej wypożyczyć z biblioteki. Opiszę je krótko z zachętą, żeby przeczytać je uważnie. Każda może nauczyć czegoś innego i każda może stać się początkiem interesującej dyskusji (lub rozważań we własnej głowie).

 


 

 

Dlatego nie jemy zwierząt – Ruby Roth

Webp.net-resizeimage (1)

Jane Goodall, słynna badaczka naczelnych napisała o tym tytule: „To wpływowa i ważna książka. Zwierzęta hodowlane mają emocje podobne do naszych pupili i jest to przekazane przez urzekające ilustracje Roth. To skłoni dzieci (i ich rodziców) do refleksji i zastanowienia się. Nie będzie jednak prowadziło do koszmarów sennych, a raczej do kształtowania postawy szacunku i współczucia dla istot, których dobro spoczywa w naszych rękach”. Tak, Dlatego nie jemy zwierząt to książka dla dzieci. Napisana przez amerykańską autorkę i ilustratorkę jednocześnie – Ruby Roth, jest czymś unikalnym na naszym rynku wydawniczym. Na półkach w księgarniach zalegają dziesiątki tytułów książek dla dzieci o zwierzętach, również tych hodowanych dla ludzi, jednak właściwie w żadnej z nich nie ma prawdziwych informacji kim te zwierzęta są, jakie mają zdolności i emocje, no i niestety jak kończą. Oraz co możemy zrobić, żeby nie spotykała ich żadna krzywda. Wydanie Dlatego nie jemy zwierząt jest więc ważnym wydarzeniem, być może należałoby użyć słowa: przełomowym. Warto dodać, że Ruby Roth jest od kilku lat weganką i autorką również innej książki dla dzieci: Vegan is love. Spójrzcie jak sama opowiada o przesłaniu książki:

Dlatego nie jemy zwierząt napisałem również dla Dziennika Opinii. W tekście „Ile zniosą dzieci?” opisuję sytuację, w której dzieci właściwie codziennie narażone są na bardzo drastyczne widoki związane z krzywdą zwierząt, ale prawie nikt nie mówi im, że mają do czynienia z przemocą i że mogą w dorosłym życiu wybrać inaczej, lepiej dla zwierząt.

Przydatne informacje:

 


 

 

Zjadanie zwierząt – Jonathan Safran Foer

Zjadanie zwierząt Jonathan Safran Foer

Jonathan Safran Foer przez wielu uznany jest za jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Autor kilku bestsellerów. Na podstawie jego powieści Wszystko jest iluminacją (2008) nakręcono film. W 2011 roku zekranizowano jego kolejną książkę: Strasznie głośno, niesamowicie blisko. Książkę Zjadanie zwierząt przetłumaczono na 37 języków i sprzedano jej ponad milion egzemplarzy. Miałem przyjemność, ale i wyzwanie, napisać posłowie do polskiego wydania. Z opisu książki: „Gdy Jonathanowi Safranowi Foerowi urodził się syn, chciał się dowiedzieć, jak powinien go karmić i czym naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to ważne? Jak zjadanie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko? Wyniki tego śledztwa sprawiły, że stanął twarzą w twarz z rzeczywistością, której jako obywatel nie mógł zignorować, a jako pisarz nie mógł przemilczeć”.

Spójrzcie co Foer sam mówi o Zjadaniu zwierząt:

PS. Wspomniałem, że napisanie posłowia było dla mnie wyzwaniem. Było, bo książka – jakkolwiek bardzo ważna i z pewnością potrzebna – zawiera kilka myśli, z którymi nie mogę się zgodzić i przeoczeń, które bolą. Być może napiszę o tym więcej w niedalekiej przyszłości.

Przydatne informacje:

 


 

 

Szympansy z azylu fauna – Andrew Westoll

Szympansy z azylu fauna

Znów odwołajmy się do tego, co o książce napisała Jane Goodall: „Szympansy z azylu Fauna to prawdziwa historia przetrwania, współczucia, oddania, miłości i siły, by narodzić się na nowo. Znam więzienne warunki panujące w laboratoriach medycznych, z których Gloria Grow uratowała te szympansy. Kiedy odwiedzałam je w ich nowym schronieniu, byłam wzruszona do łez. Wreszcie znalazły bezpieczne miejsce, gdzie stopniowo dochodziły do siebie po latach męczarni. Andrew Westoll jest urodzonym opowiadaczem. Szympansy z azylu Fauna, napisane z empatią i talentem, czułością i humorem, przenoszą nas w świat, który ledwo rozumiemy. I pozostawiają nas zadziwionych tym, jak bardzo szympansy są do nas podobne i jak bardzo zasługują na naszą pomoc, a nasz szacunek po prostu im się należy”. Lektura obowiązkowa.

Kilka słów od autora o książce:

Przydatne informacje:

 


 

 

 Na tropie zwierzęcego umysłu – Maciej Trojan

Na tropie zwierzęcego umysłu

Doktor Maciej Trojan pracuje w Zakładzie Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. 3 lata pracy nad książką, ponad 500 przerobionych pozycji bibliograficznych, efektem jest książka z dziedziny psychologii porównawczej i etologii poznawczej, poruszająca zagadnienia związane z komunikacją i językiem, kompetencjami numerycznymi i liczeniem, użyciem i wytwarzaniem narzędzi, teorii umysłu, mentalnych podróżach w czasie, a także świadomości i samoświadomości u zwierząt. Ci, którzy byli zafascynowani lekturą wydanej kilka lat temu w Polsce książki Donalda R. Griffina „Umysły zwierząt” z pewnością docenią, że mamy i polskiego autora, który zajmuje się tą tematyką i pisze w sposób przystępny.

Warto sięgnąć po tę lekturę po przeczytaniu książki Szympansy z azylu Fauna, żeby patrzeć na zwierzęta, które były obiektem badań i doświadczeń opisywanych w książce Trojana, jak na niepowtarzalne jednostki, które łatwo skrzywdzić. Również w imię rozwoju nauki.

Przydatne informacje:

Dariusz GzyraAlicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż