Sklep Sweet Piggy

O Empatii


Stowarzyszenie Empatia zostało założone przez grupę osób przekonanych o konieczności głębokich zmian kulturowych, szczególnie w dziedzinie stosunku człowieka do innych czujących istot. Wybieramy weganizm jako ideę i sposób życia pełen szacunku i współczucia, które nie ograniczają się tylko do ludzi. Cenimy wszystko, co do takiego życia prowadzi.

W dzisiejszym świecie nawet najbardziej trywialne potrzeby człowieka (smak, wygoda, moda, rozrywka) stoją ponad najbardziej podstawowymi potrzebami zwierząt (życie, swoboda, unikanie cierpienia i bólu). Chcemy podpowiedzieć, że nasze codzienne wybory mogą być głosowaniem za światem bez przemocy wobec zwierząt. Za każdym razem, kiedy wybieramy produkt roślinny zamiast pochodzącego od zwierząt, odmawiamy wynagradzania ludzi i systemu, który eksploatuje zwierzęta.

Działamy na rzecz praw zwierząt. To znaczy, że zawsze staramy się traktować zwierzęta indywidualnie. Gatunki nie cierpią. Liczą się jednostki – to one są istotami czującymi, zdolnymi do bólu, strachu, stresu, cierpienia, zadowolenia i wielu innych odczuć oraz stanów umysłowych. Dzięki nauce coraz więcej o nich wiemy i widzimy łączące nas pokrewieństwo. Nie dzielimy zwierząt zdolnych do odczuwania na lepsze i gorsze, te, którym warto pomóc i te, których los nie ma znaczenia. Chcemy zatrzeć tradycyjny podział na zwierzęta godne szacunku i przeznaczone do wykorzystania.

Działamy również na rzecz praw człowieka. Idee praw zwierząt i praw człowieka są pokrewne.

Skupiamy się na zmianie świadomości ludzi, popieramy także zmiany prawne korzystne dla zwierząt. Zachęcamy do zapoznania się z przykładami działań, które prowadziliśmy w ostatnich latach.

Jesteśmy przekonani, że obserwacja świata innych zwierząt może nas wzbogacić i wiele nauczyć, także o nas samych. Będziemy zabiegać o powszechną zgodę na taki model etyki, która nie zna granic gatunkowych, podobnie jak nie zna takich granic cierpienie. Pomóż nam działać!


O działalności Empatii na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia
mówią Katarzyna Biernacka i Joanna Andrusiewicz:


Empatia powstała w roku 2003, rok później staliśmy się stowarzyszeniem. Nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich, którzy działali w Empatii i pomagali nam przez wszystkie te lata. Spójrzcie na kilka wybranych zdjęć (kliknijcie, żeby powiększyć).

 

Empatia

Kaśka Biernacka i Darek Gzyra na Dniu Ziemi 2012.

Stowarzyszenie Empatia

Empatia 2013 na spotkaniu w Warszawie. Od lewej: Michał, Ania, Adam,
Darek, Alicja, Magda, Katarzyna i Gabriel.

Empatia

W trakcie przygotowywania materiałów Empatii do wysyłki.
Od lewej: Kaśka, Ela, Magda, Darek i Adam.

Empatia

Alicja i Adam podczas konkursu wegańskiego gotowania.

Empatia

Adam, Iwona, Adam.

Empatia

Alicja i Kaśka.

Empatia

Empatycy przeciw neofaszyzmowi.

Empatia

Z przyjaciółmi z Torunia po akcji ulicznej.

Weganizm Empatia

Z przyjaciółmi z Katowic po akcji ulicznej.

Empatia

Z przyjaciółmi z Lublina po akcji ulicznej.

Stowarzyszenie Empatia

Z przyjaciółmi ze Szczecina (i nie tylko) po akcji ulicznej, maj 2013.

Stowarzyszenie Empatia

Z przyjaciółmi z Bydgoszczy po akcji ulicznej, maj 2013.

Stowarzyszenie Empatia

Z przyjaciółmi z Łodzi, kwiecień 2013.

Empatia

Materiały Empatii.

Empatia

Przypinki Empatii.