Działaj | Cyrk bez zwierząt


 Możesz pomóc w akcji „Cyrk bez zwierząt” i na różne sposoby przyczynić się do wprowadzenia w Polsce prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Ta akcja daje sposobność działania osobom w różnym wieku, o różnych umiejętnościach i możliwościach, mieszkających w dużych miastach i małych miejscowościach itd. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na działanie dla zwierząt w cyrkach. Listę tę będziemy uzupełniać.

1

Nie kupuj biletów do cyrków ze zwierzętami. Jeśli nie zapłacisz za bilet, wykorzystywanie zwierząt w cyrkach będzie się mniej opłacać i nowe zwierzęta nie będą kupowane i wynajmowane przez cyrki, żeby pracowały dla ludzkiej rozrywki. Cyrki to przedsiębiorstwa, które liczą na zysk. Nie wspieraj swoimi pieniędzmi krzywdy zwierząt.

2

Jeśli widzisz bilety do cyrku ze zwierzętami w sklepie przy kasach, co często się zdarza w supermarketach i większych sklepach, daj do zrozumienia kierownictwu sklepu, że jako klient/klientka wolałabyś, żeby sklep nie wspierał rozrywki kosztem zwierząt. Możesz poprosić o bezpośrednią rozmowę z kierownictwem lub napisać list, a także mail. Możesz też zadzwonić. Masz prawo jako osoba kupująca zgłaszać uwagi co do funkcjonowania sklepu. Prześlij kierownictwu materiały akcji „Cyrk bez zwierząt”.

3

Jeśli widzisz bilety do cyrków ze zwierzętami w szkole lub przedszkolu, przekaż kierownictwu placówki treść listu Ministerstwa Edukacji, w którym rozdawanie dzieciom biletów na występy zwierząt w cyrkach nazwane jest wyraźnie działalnością niepożądaną. Jest on częścią Pakietu informacyjnego Empatii dla dyrekcji szkół.

4

Jeśli podejrzewasz, że plakaty cyrku wiszą w miejscach bez wymaganego pozwolenia, zawiadom odpowiednie służby (np. Straż Miejską). Cyrk może zostać ukarany grzywną. Jeśli wiesz, że plakat wisi w miejscu do tego nieprzeznaczonym, zerwij go i wyrzuć do śmietnika. Masz do tego prawo.

5

Jeśli widzisz zawiadomienie o występach cyrków ze zwierzętami lub przychylny cyrkom artykuł na lokalnych portalach lub w jakichkolwiek mediach, skomentuj to powołując się na nasze materiały. Podaj w komentarzu adres strony http://empatia.pl/cyrki Poproś o to, żeby portal, gazeta, telewizja, radio itd. nie wspierały rozrywki kosztem zwierząt. Oprócz komentarza pod artykułem napisz również mail do redakcji i zachęć do tego swoich znajomych. Możesz do tego wykorzystać portale społecznościowe, np. Facebook.

6

Napisz list o problemie wykorzystywania zwierząt w cyrkach do gazety i poproś o publikację. Zaproponuj gazecie tekst o tej tematyce. Jeśli potrzebujesz pomocy w dobrym przygotowaniu tekstu, skontaktuj się z nami.

7

Podpisz petycję Empatii za zakazem występów cyrków ze zwierzętami. Zachęć swoich znajomych do podpisania petycji. Możesz wysłać lub opublikować np. na Facebooku link do elektronicznej wersji petycji lub wydrukować ją i zbierać podpisy w swoim otoczeniu – szkole, uczelni, pracy. Możesz także zbierać podpisy przy okazji różnych spotkań czy po prostu na ulicy. Warto też podpisać inną elektroniczną petycję – do Prezydenta Komisji Europejskiej.

8

Zorganizuj pokaz filmu „Cierpienie w cyrku”, np. w klubie, restauracji czy nawet kinie. Powiadom media o pokazie filmu. Utwórz wydarzenie na Facebooku i napisz do nas, pomożemy ci w promocji twojego przedsięwzięcia.

9

Zorganizuj prezentację o problemie wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Możesz ją pokazać w szkole (przy okazji zbierając podpisy pod petycjami) lub na spotkaniu, które możesz zorganizować w klubie, kawiarni czy domu kultury.

10

Jeśli jesteś osobą znaną, podpisz nasz apel w sprawie zwierząt wykorzystywanych dla rozrywki człowieka. Jeśli znasz osobę, której nazwisko twoim zdaniem może i powinno się znaleźć pod apelem, zdobądź jej podpis lub skontaktuj nas z tą osobą.

11

Jeśli widzisz w swoim mieście plakaty zapowiadające występy cyrku ze zwierzętami, napisz do właściciela lub zarządcy terenu, na którym mają się odbyć, że nie życzysz sobie tego typu rozrywki w swoim mieście. Masz prawo jako mieszkaniec/mieszkanka wyrażać swoją opinię. Staraj się to zrobić w sposób kulturalny i rzeczowy. Powołaj się na nasze materiały. Możesz zebrać większą ilość osób i wspólnie napisać do właściciela lub zarządcy pismo w tej sprawie.

12

Sprawdź na stronie Głównego Lekarza Weterynarii czy cyrk, który występuje w twojej miejscowości, ma zatwierdzony scenariusz występów zwierząt. Jest to ustawowy obowiązek. Jeśli nie ma, złóż na policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Poinformuj o tym fakcie Powiatowy Inspektorat Weterynarii właściwy dla miejsca przebywania cyrku.

13

Zorganizuj pikietę pod cyrkiem, pamiętając, żeby zgłosić do odpowiedniego urzędu chęć zorganizowania zgromadzenia publicznego, jeśli planujesz na proteście więcej niż 15 osób. Jeśli nie zdążysz przesłać zgłoszenia, zorganizuj mniejszą akcję uważając, żeby odbywała się poza terenem wynajętym przez cyrk i poza terenami prywatnymi. Zrób dokumentację pikiety i prześlij ją do nas. Zawiadom media o akcji. Możesz też dołączyć do pikiet, które organizuje ktoś inny. Śledź stronę Koalicji „Cyrk bez zwierząt” i jej profil na Facebooku.

14

Jeśli na terenie cyrku widzisz zwierzęta, którym należy natychmiast pomóc, zawiadom organizację prozwierzęcą zajmującą się interwencjami. Wiemy, że żadne zwierzęta zdolne do odczuwania nie powinny pracować w cyrkach i wszystkim im należy pomóc, ale w tym punkcie chodzi o te, których los można poprawić za pomocą bieżącej interwencji.

15

Bądź na bieżąco z informacjami, które podajemy na naszej stronie na Facebooku. Dowiedz się więcej o losie innych zwierząt wykorzystywanych przez ludzi. Pamiętaj, że najwięcej z nich jest ofiarami przemysłu spożywczego. Produkcja mięsa, mleka lub jajek jest powodem cierpienia i śmierci ogromnej ilości zwierząt. Jeśli jeszcze nie jesteś weganką lub weganinem, przeczytaj o weganizmie na stronach Empatii i spróbuj zmiany w tym kierunku. Możesz odwiedzić stronę akcji „Weganizm, spróbujesz?” na Facebooku, najdziesz tam wiele przepisów kuchni roślinnej, które mogą Cię zainspirować.

16

Wesprzyj naszą działalność darowizną. Jesteśmy organizacją niezależną, nie bierzemy pieniędzy od żadnych firm czy instytucji. Działamy od 10 lat dzięki wsparciu ludzi, którzy cenią to, co robimy. Nawet drobna wpłata jest dla nas bardzo ważna. Serdecznie dziękujemy!

Empatia - pikieta pod cyrkiem


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Rozwiąż to zadanie, żeby wysłać wiadomość *