FAQ | Cyrk bez zwierząt


Dlaczego wykorzystywanie zwierząt w cyrkach jest złe?

Na każdym etapie cyrkowego życia zwierzęta mogą doznać krzywdy. Począwszy od areny, poprzez tresurę, transport, oczekiwanie na występy czy życie poza sezonem cyrkowym w bazie zimowej. Z życiem cyrkowym związany jest stres, urazy, przemoc, nieodpowiednie warunki transportu i przetrzymywania zwierząt, wreszcie pozbawianie zwierząt godności. To wystarczające powody, żeby przestać wykorzystywać zwierzęta w cyrkach. Nie ma ważnej potrzeby, żeby kontynuować ten proceder. Przeczytaj także tekst Darka Gzyry z Empatii dla Dziennika Opinii, zatytułowany „Nie rób cyrku ze zwierząt”.

Czy cyrkowcy naprawdę nie dbają o zwierzęta?

Jeśli o nie dbają to tak, jak się dbało kiedyś o niewolników. Zapewniało im się lepsze lub gorsze warunki (często bardzo złe), aby mogli pracować dla zysku panów. Zwierzęta w cyrkach również traktowane są jako narzędzia do zarabiania pieniędzy. Prawidła ekonomii wymuszają niskie standardy traktowania zwierząt. Zresztą ze swej natury cyrk nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków wielu zwierzętom. Nie zapewnia odpowiedniej przestrzeni, odpowiedniego odpoczynku, nie umożliwia decydowania o własnym losie.

Czy cyrki przetrwałyby, gdyby nie występowały w nich zwierzęta?

Cyrk oparty o dobrowolne występy ludzi może być sztuką i może być atrakcyjny dla wielu widzów. Na świecie funkcjonują cyrki bez zwierząt i nie mają problemu z frekwencją na przedstawieniach. Wystarczy wspomnieć, że tradycyjny Cyrk Chiński czy prestiżowy Cyrk Słońca nie wykorzystują zwierząt.

Czy gdyby cyrki ze zwierzętami były złe, byłyby wciąż legalne?

Można podać wiele przykładów praktyk społecznych, które kiedyś były legalne i uważane przez większość za normalne, a dziś piętnowanych i zakazanych prawem. Na świecie funkcjonują zakazy wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Czy w Polsce również będzie taki zakaz – to zależy od nas. Jest to możliwe.

Czy nie wystarczy pilnować przestrzegania Ustawy o ochronie zwierząt?

Przestrzeganie przepisów zaledwie regulujących wykorzystywanie zwierząt nie zapobiegnie ich krzywdzie. Wciąż będą dzień w dzień jeździć po całym kraju, pracować o wyznaczonych porach i na zawołanie bawić innych, wciąż będą sprowadzane do roli karykatur, będą doznawać przemocy (bo sytuacja, kiedy ma się władzę nad zwierzęciem prowokuje do stosowania przemocy, choćby przy tresurze czy w każdym momencie, kiedy trzeba zwierzę do czegoś zmusić, np. przy okazji kolejnego załadunku do ciężarówki). Regulacja nie wystarczy, potrzebny jest zakaz.

Gdzie dzieci będą oglądać prawdziwe zwierzęta?

Pokazy zwierząt w cyrkach nie mają walorów wychowawczych. Cyrk uczy dominacji nad słabszymi. Nie mówi nic o prawdziwej naturze zwierząt, ich zachowaniach w naturalnym środowisku, emocjach, potrzebach. Kontakt z żywymi zwierzętami mogą zapewnić spacery po lesie, parku lub adopcje zwierząt ze schronisk. O zwierzętach można się też wiele nauczyć oglądając filmy przyrodnicze.

Dlaczego chcecie zabrać tak ważną tradycję?

Pokazywanie ludzi (np. kalek lub ludzi odmiennych od większości w jakiś sposób) w ramach objazdowych wystaw też przez wiele lat było tradycją. Dziś już nie ma menażerii objazdowych z niewolnikami. Upadek tej tradycji jest dowodem postępu etycznego. Podobnie byłoby w przypadku zaprzestania wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Czy nie lepiej się zająć zwierzętami, które rzeczywiście cierpią, np. w hodowlach przemysłowych?

Warto i trzeba zajmować się zwierzętami, które cierpią w hodowlach przemysłowych czy doznają jakiejkolwiek szkody z rąk człowieka. Protest przeciwko cyrkom ze zwierzętami nie wyklucza zajmowania się innymi problemami dotyczącymi zwierząt. Empatia zajmuje się na co dzień promocją weganizmu, a więc ma na uwadze wszystkie zwierzęta zdolne do odczuwania. O ile nie mamy możliwości doprowadzić w tej chwili do zakazu hodowli i zabijania zwierząt dla produktów zwierzęcych (mięso, mleko, jajka), możemy wywalczyć zakaz organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.

Czy nie lepiej zająć się cierpieniem ludzi?

Protest przeciwko cyrkom ze zwierzętami nie wyklucza zajmowania się problemami dotyczącymi ludzi. Empatia specjalizuje się w pomocy zwierzętom. Na tym się znamy i to robimy od dawna. Istnieje wiele organizacji, które zajmują się ludźmi. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej niż tych, które działają na rzecz zwierząt.

Czy skoro jem mięso czy korzystam np. ze skóry zwierząt, nie byłbym hipokrytą, gdybym protestował przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach?

Jeśli uważasz zmuszanie zwierząt do pracy w cyrkach za coś złego, znaczy, że rozumiesz, że zwierzęta nie są rzeczami i należy im się opieka, ochrona i szacunek. Spróbuj wykorzystać tę swoją umiejętność, aby spojrzeć przychylnie również na inne zwierzęta i na to w jaki sposób możesz im pomóc. Z pewnością ograniczenie, a przede wszystkim zaprzestanie korzystania z produktów pochodzących od zwierząt (weganizm), jest ważnym wkładem w budowanie świata bez zwierzęcego cierpienia i bez rzeźni. Zamiast uważać się za hipokrytę i rezygnować z protestu przeciwko cyrkom ze zwierzętami, wykorzystaj tę sytuację do przyjęcia spójnej i przychylnej postawy wobec wszystkich zwierząt zdolnych do odczuwania.

Przecież zwierzęta lubią się bawić, w cyrkach mogą to robić do woli. Czy to nie jest dla nich dobre?

Wiele zwierząt rzeczywiście lubi się bawić, to świadczy o ich inteligencji i bogatej gamie emocji, do jakich są zdolne. Ale przecież zabawa to coś, co robi się wtedy, kiedy ma się na to ochotę. W cyrku praca zwierząt polega na tym, że zmuszone są do wyglądania zabawnie wtedy, gdy tego chce człowiek. O określonej godzinie i bez możliwości sprzeciwu. Zabawa pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem powinna być dobrowolna dla obu stron, pełna zaufania i powinna pozostać czymś prywatnym. Nawet, jeśli czasem zwierzę wykonuje polecenia tresera, ponieważ rzeczywiście w danym momencie go to bawi, pozostaje cała reszta cyrkowego życia, w tym momenty zmuszania do wykonywania określonych czynności, które są normą w cyrku. Handlowanie intymnym momentem porozumienia i komunikacji w trakcie zabawy ludzi ze zwierzęciem jest dla nas niedopuszczalne.

W jaki sposób mogę się włączyć w akcję „Cyrk bez zwierząt?”

Zapraszamy na stronę „Działaj”, a także do kontaktu z Koalicją „Cyrk bez zwierząt”, której jesteśmy częścią.

Cyrk - piramida smutku


Jeden komentarz dla “FAQ | Cyrk bez zwierząt
  1. Załamanie pisze:

    XXI w. a cyrki działają w najlepsze. Dlaczego musimy być tak bardzo zacofani, żeby nie zrozumieć krzwydy zwierząt w cyrkach? Jakim prymitywem trzeba być, żeby czerpać przyjemność z oglądania tygrysa na dwóch łapach? Nie mam słów. Do czego to społeczeństwo dąży. Autodestrukcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Rozwiąż to zadanie, żeby wysłać wiadomość *