Warning: file_put_contents(): Only 0 of 10 bytes written, possibly out of free disk space in /home/users/empatia/public_html/empatia.pl/wp-content/plugins/merge-minify-refresh/merge-minify-refresh.php on line 582

Weganizm – zauważalny trend


Jak wszyscy wiemy, świat zdecydowanie nie jest w stanie zmieścić się w Google, nawet wliczając w to wszystkie usługi tej firmy. Jednak obserwacja Internetu, np. tego czego ludzie w nim szukają, daje jakieś pojęcie o tym, co ludzi interesuje, o czym się mówi w mediach i na ulicy. Czy wiecie, że zaledwie cztery lata temu słowo wegetarianizm pojawiało się w wyszukiwarce Google 9 razy częściej niż weganizm, a w tej chwili już tylko ponad 4? Prześledziliśmy także częstotliwość wyszukiwania słowa „weganizm” dzięki Google Trends i ucieszyliśmy się bardzo widząc stały i wyraźny trend rosnącego zainteresowania weganizmem. Spójrzcie na wykres, który spróbujemy nieco rozszyfrować niżej.

weganizm_trend

kliknij obrazek, aby powiększyć

Słowo „weganizm” było najczęściej wpisywanym w wyszukiwarkę w kwietniu 2011 roku, dokładnie wtedy, gdy organizowaliśmy Tydzień Weganizmu, którego jednym z mocnych punktów była emisja reportażu „Weganie żyją dłużej” w Uwaga! TVN z udziałem Darka Gzyry z Empatii. Średnia oglądalność tego programu w kwietniu 2011 r. wynosiła ponad 3 mln widzów! Następny w kolejności moment, kiedy zainteresowanie weganizmem wzrosło bardzo wyraźnie, to kwiecień roku 2012 i kolejny Tydzień Weganizmu, połączony tym razem m.in. z publikacją dwóch wywiadów o weganizmie, znów z naszym udziałem:

Cieszymy się, że możemy (współ)tworzyć tę historię! Zauważcie, że w tej chwili, w marcu 2013 roku, zainteresowanie weganizmem mierzone częstotliwością wyszukiwania tego słowa w Google jest rekordowo duże! Jesteśmy bardzo ciekawi jak wykres będzie się układał dalej i zrobimy wszystko, żeby piął się do góry. Mamy nadzieję, że Tydzień Weganizmu 2013, który organizujemy już za miesiąc, również w tym pomoże.

Katarzyna Biernacka powiedziała w jednym z wywiadów coś, czego staramy się trzymać, gdy zachęcamy Was do przychylnego spojrzenia na weganizm:

Nie stawiamy człowieka przed koniecznością dokonania z dnia na dzień wyboru: weganizm albo nic. Podchodzimy do każdego człowieka z szacunkiem, nie wkładamy mu do gardła nowych idei, nie przetrzepujemy mu lodówki. Chcemy, aby wysłuchał konkretnych argumentów i się nad nimi zastanowił. Jeśli ktoś uzna nasze argumenty, może stopniowo wprowadzać weganizm do swojego życia.

My sami również nie byliśmy kiedyś weganami/wegankami, a staliśmy się nimi dzięki czyjejś inspiracji. I nie zmieniliśmy się ot tak, nagle i gładko. Zwykle zmiana jest procesem, ważne, żeby go rozpocząć.

Przy okazji ciekawostka. Wiecie, że słowo weganizm pojawiło się w wydanej w Poznaniu książce „Wegetarianizm” Marii Grodeckiej już w roku 1982? To ponad 30 lat temu! A może znacie polskie książki lub czasopisma, w których pojawiło się wcześniej? Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście podali nam tę informację. Piszcie do nas na adres mailowy info@empatia.pl lub poprzez formularz kontaktowy.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu „Weganie żyją dłużej”, może was zainspiruje?

 


 


Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 10 bytes written, possibly out of free disk space in /home/users/empatia/public_html/empatia.pl/wp-content/plugins/merge-minify-refresh/merge-minify-refresh.php on line 582