Newsletter

Ogólne

KontaktO nasO stowarzyszeniuStatutSprawozdania finansowe1% dla EmpatiiCzłonkostwo i współpracaNasze publikacjeDo pobraniaAktualności

Wspomóż nas

Kampanie

WEGANIZM

Akcje

Tydzień WeganizmuWeekend WeganizmuStop rzezi fok!Cyrk bez zwierzątDzień bez FutraDzień RybyOdpowiedzialny opiekunZwierzęta w reklamie mięsaHolokaust na twoim talerzu

Inne

AdopcjePartnerzyInterwencjeDo obejrzeniaInterNICHEWywiady, polemiki, teksty

Archiwum

Dzień Wegetarianizmu

Na skróty

AktualnościDo pobrania

English version

About usNews
Subskrybuj kanał EmpatiaTV na YouTube

Empatia > Kampanie > WEGANIZM > Info

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Vimeo

Zdrowie


Spis treści

 1. "Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego na temat diet wegetariańskich" - analiza wielu badań dotyczących diet wegetariańskich, w tym wegańskiej, opublikowana w 2009 roku, będąca aktualizacją dokumentu z 2003 roku. Na stronie Empatii publikujemy polskie tłumaczenie tego Stanowiska.

  Deklaracja stanowiska
  Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.

  Uwaga: Niniejsze tłumaczenie Stanowiska z 2009 r. jest własnością intelektualną Stowarzyszenia Empatia. Krótki link do dokumentu to: http://empatia.pl/ada (pdf). W przypadku chęci publikacji Stanowiska na stronach internetowych nienależących do Stowarzyszenia Empatia, prosimy o zrobienie tego wyłącznie poprzez odnośnik do ww. adresu.

  Oryginał Stanowiska znajduje się tutaj
  Stanowisko American Dietetic Association i Dietitians of Canada z 2003r jest tutaj.

 2. "Co mówi nauka o wegańskim odżywianiu?" - opracowanie na podstawie wykładu Jacka Norrisa z grudnia 2009 (plik pdf)

  Jack Norris, współzałożyciel Vegan Outreach, obecnie prezes tej organizacji, jest dyplomowanym dietetykiem, autorem wielu artykułów na temat diety wegańskiej, prowadzi blog www.JackNorrisRD.com dostarczający najświeższych informacji z dziedziny dietetyki odnośnie weganizmu. Jest również współautorem strony www.veganhealth.org, podróżuje przez różne organizacje i wygłasza prezentacje na temat weganizmu. Wykład można obejrzeć w oryginale tutaj lub tutaj.


 3. Wywiad z Virginią Messiną

  W maju 2010 roku Empatia przeprowadziła wywiad z Virginią Messiną, MPH, RD (magistrem zdrowia publicznego, dyplomowaną dietetyczką), jedną ze recenzentek Stanowiska Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego na temat diet wegetariańskich. Czy weganizm jest najzdrowszą dietą człowieka? Czy witarianizm jest kolejnym logicznym krokiem po weganizmie? Czy soja jest bezpieczna? Czy sportowcy mogą być weganami? Czy krowie mleko to trucizna? Oto tylko niektóre z pytań, na które odpowiada Virginia Messina, jeden z największych autorytetów w dziedzinie diety wegańskiej.

 4. Reportaż Uwaga! TVN "Weganie żyją dłużej"

  Klinika pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadziła szczegółowe badania dzieci na diecie wegańskiej i tradycyjnej czyli obejmującej produkty odzwierzęce. Cel był jeden – przekonać się czy dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna. Obejrzyjcie reportaż o weganach i wegankach (z udziałem m.in. Darka Gzyry z Empatii).

 5. Wpisy poświęcone weganizmowi w aspekcie zdrowotnym na blogu Empatii

 6. Wywiad nr 2 z Virginią Messiną (maj 2013)

  Kolejny wywiad z dietetyczką Virginią Messiną dotyczy zdrowia kobiet na diecie wegańskiej. 15 pytań obejmuje kwestie zdrowia, zapobiegania chorobom, ciąży i karmienia piersią.

 7. Zalecenia dotyczące planowania diet wegańskich u niemowląt
  artykuł napisany przez dietetyczki Virginię Messinę i Ann Reed Mangels

 8. Zalecenia dotyczące planowania diet wegańskich u dzieci
  artykuł napisany przez dietetyczki Virginię Messinę i Ann Reed Mangels

 


WEGANIZM:

Użyte motywy graficzne:
http://sawb.deviantart.com/art/Social-Icons-Pack-123247215