Empatia tu i tam – nowe teksty


Staramy się publikować nasze teksty w coraz większej ilości miejsc, mają nadzieję, że dadzą do myślenia i spowodują dyskusję. Być może jej efektem będzie zmiana? Zapraszamy do przeczytania kilku nowych tekstów.

Magazyn “Prowincja” przeprowadził obszerny wywiad z Katarzyną Biernacką. Numer jest dostępny on-line bez opłat, zachęcamy do przeczytania całości, a na zachętę publikujemy kilka fragmentów:

Można wprowadzać do Ustawy o ochronie zwierząt pewne zmiany, takie jak zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach czy hodowli zwierząt na futra, ale dopóki nie zmieni się w sposób znaczący stosunek ludzi do innych zwierząt, wciąż będziemy mieli do czynienia z eksploatacją na masową skalę, która odbywa się przede wszystkim w ramach przemysłu spożywczego, a ustawa będzie po prostu odzwierciedlać nasz szowinizm gatunkowy.

Zdolność do odczuwania bólu, stresu, cierpienia, myślenia przekracza granice gatunkowe i nie jest zarezerwowana tylko dla człowieka. Te cechy są istotne moralnie. Ludzie nie muszą znać wyników badań etologów czy innych statystyk naukowych, żeby wiedzieć, że zwierzęta są zdolne do odczuwania. Obserwują to przecież u psów czy kotów, z którymi mieszkają pod jednym dachem. Warto uświadamiać im, że zwierzęta takie jak krowa, świnia, kura czy słoń czują podobnie i że nasze przyzwyczajenia nie są wystarczającym powodem do tego, by je krzywdzić.

Nie można moim zdaniem promować praw zwierząt dyskryminując przy tym ludzi. Jest w tym wewnętrzna sprzeczność, jeśli przypomnimy sobie, że prawa zwierząt są kontynuacją praw człowieka. Jest bardzo wiele sposobów, aby zakomunikować swój sprzeciw wobec krzywdzącego traktowania zwierząt. Choć cele trzeba precyzować na tyle jasno, na ile to możliwe, to jestem zdecydowaną przeciwniczką stwierdzenia, że cel uświęca środki.

Prowincja Empatia

 

Kwartalnik “Bez Dogmatu” przeprowadził natomiast wywiad z Darkiem Gzyrą. Można go przeczytać w najnowszym numerze, który trafił już do Empików i wybranych księgarni. Tematem przewodnim numeru są zwierzęta. Oprócz wywiadu w piśmie jest także duży artykuł Darka na temat tzw. uboju rytualnego: “Czy rzeź może być humanitarna?” – dostępny jest on-line bez opłat. Zachęcamy gorąco do przeczytania, bo podejmuje tę kwestię w sposób, który rzadko pojawia się w trakcie obecnej dyskusji. Więcej o nowym Bez Dogmatu możecie przeczytać na blogu Darka. Polecamy zakup kwartalnika, warto wspierać redakcje, które uważają tematykę dotyczącą zwierząt za ważną.

Bez Dogmatu Empatia

 

 

W miesięczniku “Sygnał. Magazyn wychowawcy” ukazał się artykuł Darka Gzyry dotyczący edukacji prozwierzęcej. Spis treści możecie przeczytać na tej stronie, a fragment w tym miejscu. Tekst mówi o naszych skomplikowanych relacjach ze zwierzętami, o tym dlaczego warto patrzeć na nie przychylniej, o roli szkoły w zmianie stosunku ludzi do zwierząt, o znamiennych statystykach (w Polsce wiele osób opiekuje się np. psami, a jednocześnie inne zwierzęta traktowane są skrajnie źle). Również o nauce, jaka wynika z opieki nad zwierzęciem, o tym, że cyrk wykorzystujący zwierzęta nie uczy niczego pozytywnego, o zwierzętach trzymanych w szkole, problemie bezdomności i języku, którym mówimy o zwierzętach, a który wyraża nasze do nich nastawienie. Ważną częścią tekstu są porady dla wychowawców podpowiadające jak wesprzeć uczniów, którzy są weganami lub wegetarianami. Często są jedynymi takimi dziećmi w klasie i nie zawsze jest to komfortowe. Artykuł zawiera także kilka pomysłów na zajęcia, które nauczyciele mogą przeprowadzić w klasie lub poza nią. Dziękujemy redakcji za zainteresowanie tematem!

Sygnał Empatia

 

W Dzienniku Opinii pojawił się też czwarty już tekst Darka, zatytułowany “Mięso skażone mięsem”. Poświęcony jest aferze z koniną znalezioną w produktach, które miały jej nie mieć. Cytat:

Tabu żywieniowe jest jednym z silniejszych. Ci, którzy dzielą zwierzęta na godne szacunku i opieki oraz te do zjedzenia, mogą czuć się naprawdę zdezorientowani. Podobnie ci, którzy chcą żyć w zgodzie z nakazami swojej religii, bo przecież w wołowinie znaleziono również mięso świń. Nawet ci, którzy unikają wyłącznie mięsa koszernego i halal mogą mieć problem. Bo skąd pewność, że podczas protestów przeciwko tzw. ubojowi rytualnemu nie mają go właśnie w żołądku?

Linki do pozostałych tekstów znajdziecie na gzyra.net. Jeśli jesteście zainteresowani opublikowaniem naszego tekstu lub wywiadem z kimś z Empatii, piszcie do nas: info@empatia.pl lub poprzez formularz kontaktowy.


 


Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż