Kim one są?
Skoro jesteś na tej stronie, pewnie interesują Cię zwierzęta. Tak, zwierzęta potrafią fascynować! Królestwo zwierząt jest ogromne i bardzo zróżnicowane: od dwudziestogramowych kolibrów, których maleńkie serca biją do 600 razy na minutę, poprzez niedźwiedzie, które zapadają w sen zimowy, podczas którego nie jedzą i nie piją, a ich metabolizm bardzo zwalnia, aż po płetwala błękitnego, który waży do 190 ton i odżywia się planktonem.
Zwierzęta zajmują Ciebie i nasze stowarzyszenie również dlatego, że wiele z nich potrafi odczuwać ból, doświadczać emocji i myśleć. Ranny w wypadku samochodowym pies potrzebuje pomocy i środków przeciwbólowych podobnie jak człowiek. U znanych nam psów i kotów z łatwością rozpoznajemy radość, strach i smutek. Psy uczą się rozpoznawać, kiedy przyszedł czas spaceru. Znane nam zwierzęta zapamiętują i rozpoznają inne zwierzęta, ludzi i miejsca. Mają swoje sympatie i antypatie. Mają potrzeby. Nie jest im wszystko jedno co się z nimi dzieje. Udomowione zwierzęta są jak dzieci w tym sensie, że wymagają naszej ochrony i opieki, a także dlatego, że da się je skrzywdzić. Zwierzęta dzikie przypominają nam, że nie tylko my ewoluowaliśmy na tej planecie i że Ziemia to nasz wspólny dom.
Każde zwierzę jest inne. Są psy odważne i nieśmiałe. Koty towarzyskie i koty samotniki. Są zwierzęta ciekawskie i mało zainteresowane otoczeniem, jedzące wszystko i wybredne, energiczne i bardzo spokojne. Częściowo zależy to od gatunku czy od rasy (jeśli zwierzę jest rasowe), ale w dużej mierze od indywidualnego zwierzęcia. Sposób bycia, podejście do otoczenia zmienia się też wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym. Inaczej zachowuje się roczny kot, którego w życiu spotkały same dobre rzeczy, a inaczej ten sam kot parę lat później, szczególnie jeśli ktoś go skrzywdził. Ci, którzy ratują skrzywdzone zwierzęta, obserwują nieraz powracające zaufanie i radość życia.
Każde zwierzę jest odrębną jednostką. Jak powiedział Tom Regan, autor teorii praw zwierząt, zwierzę ma nie tylko biologię, ale też biografię. Zwierzęta rozwijają się, dojrzewają i starzeją. Doświadczają, reagują na to, co je spotyka, kojarzą, zapamiętują. Uczą się ufać lub być nieufne, bać się lub się nie bać, dostawać to co chcą lub unikać tego, czego nie chcą. Ich życie jest dla nich ważne. Kiedy pies jest chory, właściwą odpowiedzią jest leczenie go, a nie zabicie i wymiana na „lepszy model”. Właśnie dlatego, że pies jest niepowtarzalną jednostką, istotą, która chce żyć, a nie rzeczą, którą się używa i wymienia. Czy nie masz wrażenia, że rozmawiając o zwierzętach ludzie często skupiają się tylko na domowych i wolno żyjących?
A przecież nie tylko pies, kot czy tygrys czuje, myśli i chce żyć. Pod tym względem pies i kot nie różni się od świni, krowy, kury czy ryby. Ludzie, którzy w schroniskach typu „sanctuary” zajmują się uratowanymi z ferm lub targów zwierzętami hodowanymi wcześniej na mięso, dla mleka czy jajek, mają okazję poznać te zwierzęta bliżej, doświadczyć ich różnorodności, radości życia, przyjaźni. Widzą też jak bardzo zwierzęta te mogą być skrzywdzone – fizycznie i psychicznie. Natomiast z rybami mamy niewiele do czynienia i nie znamy ich zbyt dobrze. Lukę w naszej wiedzy zapełniają naukowcy, którzy wiedzą już dużo o wielu gatunkach ryb – o ich zdolności do odczuwania bólu, relacjach społecznych czy nawet o używaniu narzędzi. Niestety część takich badań wiąże się wciąż z krzywdzeniem zwierząt.