Zdrowie

Jaką mam pewność że będę zdrowy/a na diecie wegańskiej?

Można odpowiedzieć na to pytanie analogicznym, trochę przewrotnym pytaniem: Jaką mam pewność, że będę zdrowy/a na tradycyjnej diecie przeciętnego Polaka, obfitującej w produkty zwierzęce?

A teraz merytorycznie – na diecie wegańskiej można być zdrowym/zdrową jeśli jest to dieta odpowiednio zaplanowana. Jest to oficjalne Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego na temat diet wegetariańskich, gdzie czytamy m.in.:

„Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.”

Ważne jest, aby przy planowaniu diety uwzględnić jej dwa specyficzne aspekty: obowiązkową suplementację witaminy B12 oraz dbanie o odpowiednią podaż wapnia w diecie.

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego na temat diet wegetariańskich z 2009 roku: ADA 2009

Publikacje dietetyków Iwony Kibil, Małgorzaty Sobczyk i Jakuba Sobieckiego

Więcej artykułów na blogu

Czy weganizm to najzdrowsza dieta na świecie i panaceum na wszystkie dolegliwości?

Nie ma badań dowodzących, że weganizm to najzdrowsza dieta na świecie i lekarstwo na wszelkie choroby. Równocześnie należy stwierdzić, że dobrze zaplanowana dieta wegańska jest nie tylko odpowiednia na każdym etapie życia, ale może również oferować korzyści przy leczeniu i zapobieganiu niektórych chorób. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne w swoim Stanowisku na temat diet wegetariańskich informuje m.in. o: niższym ryzyku śmierci z powodu niedokrwiennej choroby serca, niższym wskaźniku zapadalności na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2, niższym wskaźniku masy ciała (BMI) oraz niższej ogólnej zapadalności na nowotwory.

Czy dla kobiety w ciąży i jej płodu dieta wegańska jest zdrowa?

Dieta wegańska jest zdrowa tak dla płodu jak i dla kobiety w ciąży jeśli jest odpowiednio ułożona. Fakt ten potwierdza Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (obecnie Academy of Nutrition and Dietetics) na temat diet wegetariańskich z 2009 roku (aktualizacja stanowiska z 1997 r.)


Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż