Na tropie kulinarnych wspomnień

„Słodka wegan nerd” to nie jest zwykła książka kucharska. To pełna ciepła i zrozumienia opowieść o jedzeniu, tym najlepszym, bo najsłodszym. Autorka pisze o „kuchni emocjonalnej” i takie właśnie są pyszne receptury Alicji Rokickiej. Wspomnienia smaków dzieciństwa i delicji z różnych zakątków świata powracają teraz w wegańskiej, wolnej od przemocy wersji. Ile to razy rezygnowaliśmy z ulubionych deserów z powodu braku wegańskich zamienników, albo zamienników w niczym nie przypominających ani smakiem, ani konsystencją oryginałów? Z tym już koniec. Galette, cantucci czy churros obok klasycznych biszkoptów, drożdżówek i lodów. Kontrowersyjne pączki z bekonem czy różowa chałka. Do wyboru do koloru, a to wszystko bez konieczności szukania egzotycznych składników czy kupowania skomplikowanych sprzętów domowych.

vegannerd

To absolutnie potrzebna w każdej kuchni pozycja, bo będzie wartościowa zarówno dla kompletnych cukierniczych laików, jak i doświadczonych domowych cukierników, nie tylko tradycjonalistów, ale i tych, którzy nie bojąc się nowego są otwarci na nieoczywiste doznania kulinarne. Wśród słodyczy proponowanych przez autorkę znalazły się zarówno super łatwe i błyskawiczne przekąski dla niezapowiedzianych gości czy pocieszające smakołyki na chandrę, jak i efektowne, uwodzące wyglądem i smakiem specjały na wielkie okazje. W książce znajdziemy wiele praktycznych wskazówek odnośnie najtrudniejszych kucharskich zadań, dowiemy się jak wykorzystać w deserach warzywa, a nawet trafimy na… kącik pocieszenia dla nieszczęśników, którym deser się nie uda. Przecież w kuchni porażki zdarzają się nawet najlepszym, lecz najważniejsze by gotowanie było zabawą i radością, bo czy może być coś piękniejszego niż nakarmienie tych, których kochamy najbardziej?

Anna Maria Ziembińska, weganka wspierająca działania Empatii


Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Empatia poleca

Empatyczne rozmowy: Blogowanie jako sposób na życie, czyli wywiad z Konradem Budzykiem vel Blendmanem

Król past i hummusów, a także zwycięzca Potyczek kulinarnych 2017 zorganizowanych w ramach corocznej imprezy Tydzień Weganizmu, Konrad Budzyk vel Blendman wydał niedawno swoją ...

Czytaj dalej

Kulinarne podróże, czyli recenzja „Nowej Jadłonomii”

Na początku maja tego roku światło dzienne ujrzała „Nowa Jadłonomia”. Dzisiaj trudno jest znaleźć roślinożercę, który nie słyszałby o blogu i książce. Zresztą kulinarne dokonania Marty Dymek cieszą się nie mniejszą popularnością wśród osó...

Czytaj dalej

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż