Sklep Sweet Piggy

Na tropie kulinarnych wspomnień

Styczeń 7, 2019 w Kuchnia, Recenzje

„Słodka wegan nerd” to nie jest zwykła książka kucharska. To pełna ciepła i zrozumienia opowieść o jedzeniu, tym najlepszym, bo najsłodszym.

“Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat” – recenzja książki Paula Shapiro

Listopad 15, 2018 w Recenzje

“Czyste mięso” to książka niewątpliwie ważna i wiele wnosząca w temacie, który większość z nas kojarzy z nagraniem konsumpcji pierwszego burgera in-vitro. Wielowymiarowa, pogłębiona analiza zagadnienia dostarczy wam niezliczonej liczby odniesień w temacie, choć nie znajdziecie w niej typowej bibliografii na końcu. A szkoda. Zyskacie za to wgląd w aktualny stan rozwoju alternatyw produktów odzwierzęcych. Rozważania o globalnej konsumpcji prowadzone są w kontekście nie tylko zwierząt, ale także głodu na świecie i samej planety. Trafne terminy, prosty i przejrzysty język zachęcą Was do przewracania kolejnych kartek.

Co wiemy o doznaniach ryb?

Sierpień 10, 2018 w Życie zwierząt

Nie brak świadectw wędkarzy i amatorów rybołówstwa, jednak, na szczęście dla ryb, nie na tym kończy się wiedza o tych zwierzętach. Jednym z gości tegorocznego Tygodnia Weganizmu był profesor Andrzej Elżanowski, zoolog, bioetyk i naukowiec światowej klasy, który odpowiedział na pytanie: „Co wiemy o doznaniach ryb?”. Jest to trudne, złożone i rzadko poruszane zagadnienie. Przez to konieczne jest głębsze zbadanie tematu pod kątem zoologii i systematyki, aby nie ominęła nas istota sprawy. W toku wykładu pojawia się wyjaśnienie, że ryby to potoczna nazwa, a zgodnie z biologicznym nazewnictwem chodzi o pierwotne szczękowce. O ile w przypadku bliższych nam krewnych, takich jak ssaki, ptaki, gady czy płazy, nie ma wątpliwości co do występowania doznaniowości, tak część z tych wodnych, poczciwych stworzeń może stanowić nie lada zagadkę.

„Jadłospisy odżywcze” – recenzja

Czerwiec 21, 2018 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Chcesz odżywiać się zdrowo, ale nie masz czasu zgłębiać samodzielnie tajników dietetyki? Droga do specjalisty również wydaje się zbyt długim dystansem do przebycia po ciężkim dniu pracy? Sprawdź, jak radzą sobie inni. Przedstawiamy Ci niepozorną publikację Agnieszki i Mateusza Żłobińskich. Nie są dietetykami, co może być z jednej strony wadą, a z drugiej atutem “Jadłospisów odżywczych”. Ich nieschematyczne, a zarazem bardzo proste i przejrzyste podejście do codziennych posiłków może pomóc Ci postawić pierwsze kroki w zmianie nawyków.

Smakoterapia – zwycięstwo treści nad formą

Grudzień 29, 2017 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Roślinożercy nie jedzą nudno, prześcigają się w wymyślaniu nowych pomysłów na tradycyjne dania lub nowatorskich połączeń smaków. We wrześniu tego roku ukazała się Smakoterapia Królowej Kaszy Jaglanej – kolejna książka kucharska traktująca o diecie wegańskiej.

Nowe jadłospisy dla głodomorów

Grudzień 20, 2017 w Dieta i zdrowie

W ramach niespodzianki na koniec roku, udostępniamy Wam już drugą – nową edycję roślinnych propozycji dań na 7 dni przygotowanych przez doświadczoną dietetyczkę Iwonę Kibil. Jeśli podobały się Wam jadłospisy z zeszłego roku to te nie mniej Was zachwycą.

Pyszności z roślin, czyli Weganon na papierze

Listopad 12, 2017 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Pyszności z roślin to pięknie wydana książka okraszona apetycznymi zdjęciami, wydana przez krakowski Znak. Autorem całości jest Paweł Ochman, na co dzień prowadzący bloga Weganon.

Jak wyjść z szowinizmu gatunkowego po to, by pomóc zwierzętom

Październik 31, 2017 w Socjologia

Z okazji Światowego Dnia na Rzecz Końca Gatunkowizmu Stowarzyszenie Empatia zaprosiło Katarzynę Biernacką, wegankę i wieloletnią aktywistkę zaangażowaną w prawa zwierząt, do wygłoszenia wykładu pod tytułem „Jak wyjść z szowinizmu gatunkowego po to, by pomóc zwierzętom”. Poniżej udostępniamy nagranie ze spotkania oraz streszczenie wykładu.

Czyje jest moje ciało? – uprzedmiotowienie, szowinizm gatunkowy i seksizm

Wrzesień 12, 2017 w Filozofia, Socjologia

W ramach IX Tygodnia Weganizmu odbył się wykład Katarzyny Biernackiej pod tytułem „Czyje jest moje ciało? uprzedmiotowienie, szowinizm gatunkowy i seksizm”. Poniżej przygotowaliśmy dla Was streszczenie nagrania.

Empatyczne rozmowy: Blogowanie jako sposób na życie, czyli wywiad z Konradem Budzykiem vel Blendmanem.

Lipiec 25, 2017 w Dieta i zdrowie

Król past i hummusów, a także zwycięzca Potyczek kulinarnych 2017 zorganizowanych w ramach corocznej imprezy „Tydzień Weganizmu”, Konrad Budzyk vel Blendman wydał niedawno swoją pierwszą książkę kucharską. To co jest niezwykłe w gotowaniu Konrada to połączenie wiedzy dietetycznej wyniesionej ze studiów i oryginalne pomysły na przepisy, którymi każdy z Was może nakarmić oczy na blogu. Na deser mamy dla Was świeżutki wywiad z blogerem.