Sklep Sweet Piggy

Smakoterapia – zwycięstwo treści nad formą

Grudzień 29, 2017 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Roślinożercy nie jedzą nudno, prześcigają się w wymyślaniu nowych pomysłów na tradycyjne dania lub nowatorskich połączeń smaków. We wrześniu tego roku ukazała się Smakoterapia Królowej Kaszy Jaglanej – kolejna książka kucharska traktująca o diecie wegańskiej.

Nowe jadłospisy dla głodomorów

Grudzień 20, 2017 w Dieta i zdrowie

W ramach niespodzianki na koniec roku, udostępniamy Wam już drugą – nową edycję roślinnych propozycji dań na 7 dni przygotowanych przez doświadczoną dietetyczkę Iwonę Kibil. Jeśli podobały się Wam jadłospisy z zeszłego roku to te nie mniej Was zachwycą.

Pyszności z roślin, czyli Weganon na papierze

Listopad 12, 2017 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Pyszności z roślin to pięknie wydana książka okraszona apetycznymi zdjęciami, wydana przez krakowski Znak. Autorem całości jest Paweł Ochman, na co dzień prowadzący bloga Weganon.

Jak wyjść z szowinizmu gatunkowego po to, by pomóc zwierzętom

Październik 31, 2017 w Socjologia

Z okazji Światowego Dnia na Rzecz Końca Gatunkowizmu Stowarzyszenie Empatia zaprosiło Katarzynę Biernacką, wegankę i wieloletnią aktywistkę zaangażowaną w prawa zwierząt, do wygłoszenia wykładu pod tytułem „Jak wyjść z szowinizmu gatunkowego po to, by pomóc zwierzętom”. Poniżej udostępniamy nagranie ze spotkania oraz streszczenie wykładu.

Czyje jest moje ciało? – uprzedmiotowienie, szowinizm gatunkowy i seksizm

Wrzesień 12, 2017 w Filozofia, Socjologia

W ramach IX Tygodnia Weganizmu odbył się wykład Katarzyny Biernackiej pod tytułem „Czyje jest moje ciało? uprzedmiotowienie, szowinizm gatunkowy i seksizm”. Poniżej przygotowaliśmy dla Was streszczenie nagrania.

Empatyczne rozmowy: Blogowanie jako sposób na życie, czyli wywiad z Konradem Budzykiem vel Blendmanem.

Lipiec 25, 2017 w Dieta i zdrowie

Król past i hummusów, a także zwycięzca Potyczek kulinarnych 2017 zorganizowanych w ramach corocznej imprezy „Tydzień Weganizmu”, Konrad Budzyk vel Blendman wydał niedawno swoją pierwszą książkę kucharską. To co jest niezwykłe w gotowaniu Konrada to połączenie wiedzy dietetycznej wyniesionej ze studiów i oryginalne pomysły na przepisy, którymi każdy z Was może nakarmić oczy na blogu. Na deser mamy dla Was świeżutki wywiad z blogerem.

Kulinarne podróże, czyli recenzja „Nowej Jadłonomii”

Czerwiec 27, 2017 w Dieta i zdrowie, Recenzje

Na początku maja tego roku światło dzienne ujrzała „Nowa Jadłonomia”. Dzisiaj trudno jest znaleźć roślinożercę, który nie słyszałby o blogu i książce. Zresztą kulinarne dokonania Marty Dymek cieszą się nie mniejszą popularnością wśród osób na diecie tradycyjnej.

Daj się oczarować – spotkanie ze świnią z Ameryki

Czerwiec 6, 2017 w Recenzje

Czy twój pies potrafi wynosić jedzenie z szafki partiami tak, żebyś się nie zorientował(a)? Wyobraź sobie, że słodki przestraszony maluch mieszczący się w jednej dłoni dobił do wagi znacznie przekraczającej kilogramy całej twojej rodziny razem wziętej. Jak dalece potrafił(a)byś zrewolucjonizować wtedy własne życie? A gdyby do tego stał się osobą publiczną, która zaskarbiła sobie sympatię już ponad 1 000 000 osób na Facebooku?

Empatyczne rozmowy: Jak to się zaczęło? – wegańska historia Martyny z bloga Jedz Rośliny

Kwiecień 16, 2017 w Dieta i zdrowie

Mamy przyjemność opublikować drugi wywiad z cyklu „Empatyczne rozmowy”. Dziś rozmowa z Martyną Saczuk, autorką bloga o kuchni wegańskiej Jedz Rośliny, zwyciężczynią konkursu na najlepsze danie podczas Tygodnia Weganizmu 2016. Już wkrótce, 21 kwietnia 2017 w Warszawie, Martyna przeprowadzi samodzielny pokaz gotowania pod tytułem „Wegańska majówka”. Już nie możemy się doczekać!

„Wegańskie kosmetyki: co, gdzie, jak?” — spotkanie z Katarzyną Konopą

Marzec 28, 2017 w Kosmetyki

Zbliża się IX Tydzień Weganizmu, dlatego korzystamy z okazji, aby przypomnieć Wam ważne spotkanie z poprzedniej edycji wydarzenia. Publikujemy ostatnie nagranie z Tygodnia Weganizmu 2016. Znajdziecie w nim aktualne (na dzień publikacji) fakty m.in. o rynku chińskim, certyfikacji, składnikach odzwierzęcych, pędzlach i rzęsach oraz perfumach.