Zdrowie dzieci i niemowląt na diecie wegańskiej – co mówi nauka?


Zapraszamy do przeczytania tłumaczeń dwóch opracowań naukowych dotyczących diety wegańskiej u dzieci i niemowląt. Dobrze ułożona dieta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia. Oprócz lektury poniższych tekstów zachęcamy także do przeczytania opracowań dotyczących weganizmu w aspekcie zdrowotnym na stronie https://empatia.pl/zdrowie

Zalecenia dotyczące planowania diety wegańskiej u dzieci

Virginia Messina, magister zdrowia publicznego, dyplomowana dietetyczka
Dr Ann Reed Mangels, dyplomowana dietetyczka, członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków

Abstrakt

Niniejszy artykuł dokonuje przeglądu badań dotyczących wzrostu dzieci wegańskich i spożycia przez nie składników odżywczych, oraz dostarcza wskazówek w zakresie porad dla rodziców takich dzieci. Choć diety dzieci wegańskich spełniają bądź przekraczają zalecenia w zakresie spożycia większości składników odżywczych, a dzieci takie przyjmują więcej błonnika, a mniej tłuszczu całkowitego, tłuszczów nasyconych i cholesterolu niż dzieci wszystkożerne, niektóre badania wskazują, że w dietach tych może być mało wapnia. Ponadto, dostępność biologiczna cynku i żelaza z pokarmów roślinnych może być niska. Zapotrzebowanie na białko u dzieci wegańskich jest nieznacznie wyższe, ale w zróżnicowanej diecie zapewniającej odpowiednią wartość energetyczną może być ono łatwo zaspokojone. Szczególną uwagę należałoby poświęcić zwyczajom dietetycznym, które zwiększają wchłanianie cynku i żelaza z pokarmów roślinnych. Poza tym, należy podkreślać właściwe źródła kwasu omega-3 – linolenowego, w celu zwiększenia syntezy długołańcuchowego kwasu tłuszczowego – kwasu dokozaheksaenowego. Dietetycy udzielający porad wegańskim rodzicom powinni pomóc im rozpoznać dobre źródła witaminy B-12, ryboflawiny, cynku, wapnia oraz, gdy czas przebywania w słońcu jest niewystarczający, witaminy D. Nie powinno to stwarzać problemu z uwagi na wzrastającą liczbę i dostępność wzbogacanych produktów wegańskich, wspomagających zaspokojenie zapotrzebowania dzieci na poszczególne składniki odżywcze. Dlatego też, przy odpowiednim doborze produktów żywnościowych, diety wegańskie są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.

Journal of American Dietetic Association 2001;101:661-669

Zalecenia dotyczące planowania diet wegańskich u niemowląt

Dr Ann Reed Mangels, dyplomowana dietetyczka, członkini Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego
Virginia Messina, magister zdrowia publicznego, dyplomowana dietetyczka

Abstrakt

Odpowiednio zaplanowane diety wegańskie mogą zaspokajać zapotrzebowanie niemowląt na składniki odżywcze. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne oraz Amerykańska Akademia Pediatrii uznają, że diety wegańskie mogą sprzyjać normalnemu rozwojowi niemowląt. Rodzice powinni zapewniać wegańskim niemowlętom odpowiednie produkty żywnościowe używają wytycznych zgodnych z zaleceniami zawartymi w niniejszym artykule. Kluczowe zagadnienia, które pojawiają się w pracy z wegańskimi rodzinami dotyczą składu mleka weganek, odpowiednich substytutów mleka matki, suplementów, rodzaju i ilości tłuszczu w diecie oraz wprowadzania stałych pokarmów. Rozwój wegańskich niemowląt wydaje się zgodny z oczekiwanym rozwojem niemowląt odstawionych od piersi i prawidłowo żywionych. Skład mleka weganek jest podobny do składu mleka niewegetariańskich matek, z wyjątkiem składu tłuszczów. Przez pierwsze 4-6 miesięcy życia niemowlęcia, mleko matki powinno być jego jedynym pokarmem. Alternatywą może być mleko sojowe modyfikowane dla niemowląt. Komercyjnie produkowane mleko sojowe nie powinno być podstawowym napojem przed ukończeniem pierwszego roku życia. Wegańskie niemowlęta karmione piersią mogą potrzebować suplementacji witaminy B12, jeśli dieta matki jest nieodpowiednia. Starsze niemowlęta mogą potrzebować suplementów cynku i sprawdzonych źródeł żelaza oraz witamin D i B12. Czas wprowadzenia pokarmów stałych jest podobny do tego zalecanego w przypadku dzieci niewegetariańskich. Tofu, suszone warzywa strączkowe i odpowiedniki mięsa są wprowadzane jako źródła białka około 7-8 miesiąca życia. Diety wegańskie mogą być zaplanowane tak, aby zawierać odpowiednie składniki odżywcze i wspierać rozwój niemowląt.

Journal of American Dietetic Association 2001;101:670-677Alicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż