Zrezygnujcie z patronatu! Zwierzę to nie zabawka


Wkrótce w Warszawie, Krakowie i Poznaniu rozpoczyna się kolejny Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy. Jedną z atrakcji mają być występy zwierząt, między innymi lwów, słoni, lwów morskich i koni. Zachęcamy do wysłania maili do patronów tej imprezy z prośbą o rezygnację z patronatu. Cyrk nie jest miejscem odpowiednim dla zwierząt!

Zapraszamy do przeczytania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o problemy związane ze zmuszaniem zwierząt do pracy w cyrkach. Przeczytajcie także co dotychczas zrobiliśmy w ramach akcji “Cyrk bez zwierząt”. W poprzednich latach masowe wysyłanie maili dawało bardzo pozytywne efekty, w ten sposób odwołaliśmy między innymi patronat ministra edukacji nad jedną z edycji festiwalu. Tym razem również możemy być skuteczni! Pomóżcie nam w tym.

Nie ich kosztem

Oto przykładowa treść listu (przygotowana na podstawie podobnego listu Koalicji Cyrk bez Zwierząt):

Szanowni Państwo,

Apeluję do Państwa o wycofanie się z patronatu nad Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Cyrkowej do chwili, w której z programu usunięte zostaną występy z udziałem zwierząt.

Cyrk, w którym wykorzystywane są zwierzęta to anachronizm opierający się na przemocy, fatalnych warunkach przetrzymywania i zmuszaniu świadomych istot do nienaturalnych zachowań. Dręczenie i naśmiewanie się ze zwierząt nie powinno być traktowane jak rozrywka.

Na całym świecie coraz więcej państw wprowadza zakaz wykorzystywania zwierząt w rozrywce. W Polsce ponad 200 tys. osób podpisało obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w którym jest między innymi propozycja wprowadzenia zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Apel Stowarzyszenia Empatia w sprawie zwierząt wykorzystywanych dla potrzeb rozrywki podpisało ponad 200 organizacji z 45 krajów świata i wiele znanych osób. Jeden z najlepszych cyrków na świecie Cirque de Soleil nigdy w swoich pokazach nie wykorzystuje zwierząt!

Mam nadzieję, że zamiast wspierać nieetyczne formy prymitywnej rozrywki, przyłączą się Państwo do promowania kampanii CYRK BEZ ZWIERZĄT (http://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/) i dzięki temu wspólnie doprowadzimy do wprowadzenia w Polsce zakazu wykorzystywania zwierząt w występach cyrkowych. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie https://empatia.pl/cyrki

Z poważaniem,

Imię i nazwisko (anonimowe listy nie są przekonujące)

Patronami festiwalu są (a tym samym wspierają niehumanitarną rozrywkę): Super Express, TVP Poznań, Małopolska TV, portale Moje Miasto Kraków, Moje Miasto Warszawa i Moje Miasto Poznań.

Listy wysyłajcie pod następujące adresy mailowe: sekretariat.poznan@tvp.pl, listy@se.com.pl, pszestowicka@se.pl, redakcja@mmkrakow.pl, redakcja@mmwarszawa.pl, redakcja@mmpoznan.pl

Zachęcamy Was także do innych form działania na rzecz zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Przygotowaliśmy dla Was garść pomysłów co możecie zrobić. I nie zapomnijcie polubić profilu Koalicji Cyrk bez Zwierząt na Facebooku.

Piramida smutkuAlicja Spodenkiewicz

Weganka od 2002 roku. W Empatii od tak dawna, że nie pamięta już od kiedy. Jest lekarką weterynarii. Pracuje dla organizacji pozarządowych. Prowadzi dom tymczasowy OGON- Opieka nad Gryzoniami Odrzuconymi i Niechcianymi. Trafiają tam zwierzęta uratowane przed śmiercią w laboratoriach. Być w środowisku prozwierzęcym i nie znać Alicji to niemal niemożliwe.

Pomóż nam działać

Wspieraj Empatię

Darowizna

Podaj kwotę

1procentpodatku

Przekaż